נקמת בעלי המרכול: תלו את דיוקן הגנבים בכניסה לעסק

לבעלים של המרכול "על הדרך" בהרצליה נמאס ממכת הגנבות שפוקדת את בית העסק שלהם ומאוזלת ידה של המשטרה. לכן הם החליטו לנקוט פעולה יוצאת דופן: תלו בכניסה למרכול את דיוקנם של הגנבים כפי שנקלטו במצלמות האבטחה שלהם. והתוצאות? מפתיעות

מה שלא עושה החוק - עושה הטכנולוגיה. למומי זהבי, אחד הבעלים של סופר "על הדרך" ברחוב העצמאות בהרצליה נמאס ממכת הגנבות בבית העסק שלהם בשנה האחרונה. בניסיון להתמודד עם התופעה הוא הציב 14 מצלמות אבטחה, וכעבור זמן מה תועדו שני אנשים בעת הגנבה.

דיוקן הגנבים בכניסה לבית העסק צילום: זמן השרוןאלא שלדברי זהבי, גם כאשר הציג בפני המשטרה את סרט הווידאו ובו תיעוד הגנבה, היא סירבה לעצור את החשודים. בתגובה החליט זהבי לנקוט פעולה יוצא דופן: הוא תלה על חזית העסק שלו את דיוקנם של הגנבים כפי שנקלטו במצלמות האבטחה שלו.

צמד הגנבים, בחורה בשנות ה-30 וגבר בשנות ה-40, הצליחו בחודשים האחרונים לגנוב מבית העסק של זהבי סחורה באלפי שקלים. "החנות גדולה ויש הרבה דברים שאפשר לקחת בלי שנצליח לשים לב", אומר איציק ג'ילט, עובד במקום.

"כמה דקות אחרי שהבחורה נכנסה לחנות קיבלתי טלפון מהבעלים שאמר לי שהיא הכניסה לתיק שלה ארבעה בקבוקי וודקה בשווי 250 שקל. היא ראתה שאני עם לקוחות וניסתה לחמוק החוצה, אבל מיד צעקתי לעברה: 'הלו גנבת'. מרוב מבוכה היא החזירה את הבקבוקים, וברחה".

הגבר הגנב היה פחות מתוחכם. הוא פשוט נטל שני ארגזי בירות בשווי 80 שקל, ויצא החוצה מהסופר. אחת המצלמות קלטה את הגנב, והבעלים זהבי התקשר מיד לאחד העובדים בניסיון לעצור את הגנב. "הוא זרק את הארגזים וברח כאילו אין מחר", מספר ג'ילט.

"אין ספק שזה פתרון שמרתיע את האנשים, כי עכשיו הם מודעים לכך שיש עוד מישהו שמסתכל עליהם מלמעלה. מאז שהתחלתי לעבוד בתחום, אני לא זוכר שאי פעם מישהו עשה דבר כזה נגד גנבות. הוכחנו שהטכנולוגיה של היום תורמת לאזרח הקטן, ואני מקווה שסגרנו את הפרצה שקוראת לגנב".

למען יראו וייראו

הרעיון לפרסם את תמונות הגנבים בחזית המרכול "על הדרך" נולד אחרי שהבעלים התייאשו מאוזלת היד שגילתה המשטרה, כדבריהם. "כשפניתי למשטרה עם ההוכחות לגנבה הייתי בטוח שהם יעצרו את החשודים, אבל לתדהמתי השוטרים אמרו שהם לא יכולים לעשות שום דבר", מספר זהבי. "הם אמרו לי שהגנבת נעצרה כבר כמה פעמים ובכל פעם היא הצליחה לחמוק מהעמדה לדין, כך שחבל על הזמן לשלוח אליה ניידת".

זהבי הבין כי "מהמשטרה לא תבוא הישועה", ולכן החליט לקחת את היוזמה לידיו. "תליתי תמונות של שני הגנבים למען יראו וייראו. והפלא ופלא - הגנבות פסקו. המסר שלי לגנבים הוא חד וחלק: כל מי שיחשוב לקחת משהו בלי לשלם - ישלם ובגדול", אומר הבעלים בכעס בלתי מוסתר. "אני בסך הכול רוצה להגן על העסק שלי. אם המצלמות לא עוצרות בעד אנשים מלגנוב, אולי התמונה שלהם עם הכותרת 'גנבים' תשנה את דעתם".

זהבי, בעל שלושה בתי עסק ברחבי העיר, ספג בשנים האחרונים נזקים כספיים כבדים בעקבות שורה של גנבות. "במשך חיי נתקלתי בלא מעט גנבות", הוא מודה בצער. "היה מקרה שבו אמא שלחה את ילדיה לגנוב אוכל, וכשתפסתי אותם הם אמרו לי שאין להם מה לאכול. נתתי להם לקחת, והערתי להם שזאת הפעם האחרונה. מה אני יכול לעשות? אני בעל עסק ולא יכול לסבסד את כולם".

מקרה נוסף שבו נתקל זהבי היה כשרופאה גנבה מצרכים במשך שבוע בסכום של אלפי שקלים. "כשתפסתי אותה איימתי שאתלונן עליה במשטרה ואפרסם את שמה בתקשורת, אבל בסוף היא שילמה לי את כל הכסף וויתרתי לה. עשינו חשבון שאם הייתי מתלונן עליה למשטרה, לא הייתי מקבל את הכסף בחזרה ואחרי יומיים היו בטח משחררים אותה".

לדברי זהבי, רבים מאלה שגונבים ממנו לא עושים זאת ממניעים כלכליים, אלא בשל מחלת הקלפטומניה. "היה מגיע אליי אדם מבוגר מאוד שגנב ממני הרבה מצרכים עד שתפסתי אותו. הבן שלו הגיע וסיפר לי שאביו המבוגר חולה במחלת הקלפטומניה. הוא ביקש שאתן לו לגנוב והוא יגיע לשלם עבור הדברים שלקח. אמרתי לו שאין מצב, ובפעם הבאה שאני רואה את אבא שלו אני אדאג להסגיר אותו למשטרה".

לתלות את הגנבים

מאז שזהבי ושותפו גל ברק פרסמו את דיוקנם של הגנבים בחזית המרכול שלהם, הם מדווחים כי צמד הגנבים לא מתקרב יותר לסביבה. הלקוחות של מרכול "על הדרך" הופתעו כשנתקלו במודעה החריגה בחזית העסק, אולם רובם בירכו את הבעלים על המהלך יוצא הדופן שנקטו.

"סוף מעשה במחשבה תחילה. צריך לתפוס את הגנבים האלה ולתלות אותם", אומרת ר'. "אם המשטרה לא עושה כלום הגיע הזמן שהאזרחים ייקחו יוזמה וינסו לתפוס אותם". "זה צעד גאוני ואני בטוח שהוא יביא לתוצאות בהמשך", מוסיף ע'.

זהבי לא הסתפק בפרסום התמונות של הגנבים ודאג להזהיר את בעלי העסקים באזור. "הצעד שמומי עשה מבורך", אומר אילן טויל, בעל קיוסק בתחנה המרכזית בעיר. "אני שוקל ללכת בעקבותיו ולתעד את הגנבים שמגיעים לעסק שלי. העסקים שלנו בעיר במצב קשה, אנחנו חשופים פה לגנבות באופן יומיומי והמשטרה לא עושה דבר. כנראה שמצלמות יותר יעילות משוטרים".

דודי אבוקסיס, בעל קיוסק "לב העיר" מביע אף הוא הזדהות עם זהבי ואומר כי בהיעדר אכיפה של המשטרה, על בעלי העסקים לדאוג לעצמם. "עד היום הייתי אדיש לעניין, אבל בזכות מומי אהיה הרבה יותר ערני ואפרסם את התמונות של הגנבים שיגיעו אליי".

מבחינה משפטית אין כל מניעה לפרסם תמונות של אנשים אשר תועדו במצלמות האבטחה בשעת גנבה. "לא מדובר בגנבים שפרצו וגנבו סחורה באישון לילה, אלא בגנבים שהעזו לגנוב בין כותלי העסק ולכן זכותו של אדם לפרסם את תמונותיהם אם צילם אותם בפומבי", מסביר עו"ד ניסן שריפי. "מעבר לכך, שמורות לבעלים של הסופר טענות הגנה רבות, העיקרית שבהן היא טענת 'אמת דיברתי', טענת הגנה נגד לשון הרע".

שריפי מבקר את התנהלות המשטרה בעניין ומכנה אותה "כשל חמור ביותר"."על בעלי העסקים לא לוותר למשטרה ולפנות לכל הגורמים על מנת שיבדקו את הכישלון בטיפול התלונה שלהם", אומר שריפי.

ממשטרת גלילות נמסר: "אדם שנתפס בגנבה, נעצר ונחקר במשטרה. אם אין עילות למעצרו, אי אפשר להחזיק אותו במעצר לאורך זמן מכיוון שגנבה היא עברת עוון ולא עברה פלילית. המשטרה לא רואה במהלך של בעל הקיוסק תופעה פסולה, אלא להפך. אנחנו שמחים על כך ומעודדים יוזמות כאלה".

לכתבה ב-nrg מעריב 

 לדף הבית 

שומר במפעל חשוד בגניבת ציוד קרמיקה

המשטרה עצרה שומר במחסן קרמיקה בחשד שביחד עם חברו גנבו מהמקום ציוד בשווי מאות אלפי שקלים. מצלמות האבטחה תפסו אותם על חם

שומר במפעל קרמיקה בחולון נעצר אתמול (שבת) ביחד עם שותפו בחשד שגנבו באופן שיטתי ציוד רב מהמקום. בלשי משטרת תל אביב עצרו את השניים, תושבי לוד, ובית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרם בארבעה ימים.

חשודים בבית המשפט. "מדובר במוצרים שנעלמו ששוויים מאות אלפי שקלים". צילום ארכיון: יוסי אלוניתחילתה של הפרשה לפני מספר ימים. מנהלי המחסן זיהו כי חסרים להם מוצרים במחסן. מבדיקה עלה כי אין זו הפעם הראשונה כי חסר ציוד במחסן.

לאורך זמן, כך גילו, נעלמת סחורה יקרת ערך ובין היתר אריחי קרמיקה, ברזים יקרים, אמבטיות, ניאגרות ואסלות. "מדובר במוצרים שנעלמו ששוויים מאות אלפי שקלים ואף מעבר לכך", סיפר רב פקד משה כץ ממשטרת תל אביב.

לאחר שגילו כי נעלמים להם מוצרים באופן תדיר, החלו המנהלים להתחקות אחר עובדי המחסן כשעיקר החשד הופנה כלפי השומר, תושב לוד, שהועסק על ידי חברת שמירה.

מנהלי המחסן, כך לטענתם, ביקשו בשל החשד להפסיק ולעבוד עם חברת השמירה, אך אלה החלו לאיים עליהם כי עלול להיגרם להם נזק אם הם יפסיקו את ההיקשרות עמם.

מצלמות האבטחה תפסו את השומר על חם

בשלב הזה פנו מנהלי המחסן למשטרת מרחב איילון ובמהלך סוף השבוע הותקנו בחשאי מצלמות אבטחה במחסן. בשעות הצהריים, כאשר נסגר המחסן והעובדים עזבו את המקום, נתפס השומר על חם.

במצלמות האבטחה נראה השומר כשהוא פותח את דלתות המחסן ומכניס לתוכו בני זוג שהגיעו למקום עם מכונית ועגלת תינוק. השלושה נראו, כך על פי החשד, כשהם מעמיסים עשרות ברזים על מכוניתם. בעוד השלושה התכוננו לצאת מהמקום עם השלל שגנבו, יצאו לעברם בלשי המשטרה ועצרו אותם.

אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בבית משפט השלום בתל אביב. מעצרו של השומר, זועיר טורי, החשוד בגניבה ובניסיון סחיטה של מנהליו הוארך בארבעה ימים. כך גם מעצרו של השותף לגניבה אבוזאד סאבר. האישה שהייתה עמם שוחררה מאחר שטענה כי לא ידעה כי בעלה מתכוון לשדוד את מחסן הקרמיקה. במשטרה מתכוונים לבצע מעצרים נוספים בפרשה.

לכתבה ב-nrg מעריב

לדף הבית

מול המצלמה: ניסיון רצח של מאבטחים במועדון

צעיר שביקש להיכנס למועדון בערב שישי לפני שבועיים, לא השלים עם סירובם של המאבטחים להכניסו. על פי כתב האישום שהוגש נגדו היום, הוא חזר למקום חמוש באקדח, ירה לכל עבר ופצע לא פחות משלושה בני אדם. מצלמות האבטחה תיעדו את הירי ואת הקטטה שקדמה לו. צפו בדרמה כפי שנקלטה במצלמות

האלימות במועדונים לא יודעת שובע, אולם הפעם - הכל מתועד היטב במצלמות. צעיר שלא הורשה על ידי המאבטחים להיכנס למועדון, שב אליו לאחר מספר דקות, מלווה בחבר ובאקדח - ופתח באש לעבר המאבטחים. ניסיון הרצח הזה תועד במצלמות אבטחה של המועדון.

האירוע התרחש ביום שישי בלילה, לפני כשבועיים. מסיבה עמוסה במבלים נערכה במועדון "מרלין" בעמק חפר, אליה הגיע גם הנאשם, רוסלאן ירמיאייב. המאבטחים לא אפשרו לו להיכנס למסיבה, ובעקבות כך החלה להתפתח קטטה במקום.

;

המאבטח תקף את רוסלאן, שמיהר לשלוף סכין - אך לא השתמש בה. תוך שניות הוא נמלט מהמקום. כמה דקות אחר כך, חזר רוסלאן למועדון, הפעם מגובה בחבר. השניים תקפו את המאבטחים באבנים ואגרופים, אך גם בתום הקטטה הזו רוסלאן נראה נמלט.

בשלב הזה הגיע למסיבה כוח משטרה גדול, אך השוטרים לא הבחינו בהתפרעות חריגה - ועזבו לאחר מספר דקות את המקום. רוסלאן שב למקום בפעם השלישית, ועל פי כתב האישום שהוגש נגדו היום, פתח באש לעבר המאבטחים - כשפניו מכוסים בכובע גרב.

ההגנה: "רוסלאן הוא זה שהותקף"

המאבטחים והבליינים שעמדו בחוץ נסו על נפשם, אבל לרוסלאן זה לא הספיק: בכתב האישום נטען כי הוא ירה לפחות שישה כדורים לכל עבר, ופצע שלושה בני אדם. בתום מסע הירי, נמלט רוסלאן - והמאבטחים אחריו. בסופו של מרדף, הוא נעצר.

היום הוגש נגד הצעיר כתב אישום בעבירות שונות, בהן חבלה בכוונה מחמירה ונשיאת נשק שלא כדין. במשטרה תמהים מדוע הוא לא הואשם גם בניסיון רצח.

"אני ראיתי את מרשי יום אחרי שתפסו אותו, פניו היו נפוחים", אמר היום פרקליטו של רוסלאן, משה שרמן. "דווקא מי שעצר אותו הוא שתקף אותו. צריך לבדוק את זה, לא למהר להגיש האשמות".

הפעם התקרית האלימה הסתיימה ללא הרוגים, אולם התמונות הללו הפכו שגרתיות יותר ויותר במועדונים ברחבי הארץ. העבריינים כבר לא מסתפקים בסכינים, וממהרים לשלוף נשק חם - וזאת התוצאה הטראגית. 

לכתבה ב-רשת ynet

לדף הבית

Joomla templates by a4joomla